
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 2 |
| Size / Dimension: | 0.984" H x 0.750" W x 0.315" D (25.00mm x 19.05mm x 8.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Red-Orange |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 2.4mcd |
| Wavelength - Peak: | 630nm |
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LTD-6610E-01 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL YLW 10SMD
DISPLAY 7-SEG 0.8" SGL RED 16DIP
DISPLAY 7SEG 0.4" TRPL GRN 12DIP
CAP CER 3300PF 50V X7R 1210
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1808
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
DISP 7SEG 0.56" DBL RED-OR 18DIP