
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 1 |
| Size / Dimension: | 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.09mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.30" (7.62mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Color: | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 5.39mcd |
| Wavelength - Peak: | 635nm |
| Power Dissipation (Max): | 105mW |
| Package / Case: | 10-DIP (0.200", 5.08mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of HDSP-7504 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISP 7SEG 0.39" QUAD YLW 16DIP
DISP 7SEG 0.3" QUAD GRN 24DIP
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 4SMD
IC DGTL CABLE SIL TUNER 48HVQFN
IC FPGA 56 I/O 81WLCSP
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL RED 10DIP