
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 1.5 |
| Size / Dimension: | 0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Green |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 2.4mcd |
| Wavelength - Peak: | 565nm |
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LTD-6430G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7-SEG 4" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
CAP CER 0.47UF 500V X7R 2220
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
DISP 7SEG 0.56" 1.5DIG GRN 18DIP