
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 1 |
| Size / Dimension: | 0.551" H x 0.291" W x 0.332" D (14.00mm x 7.40mm x 8.44mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.36" (9.14mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Color: | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 0.75mcd |
| Wavelength - Peak: | 697nm |
| Power Dissipation (Max): | 40mW |
| Package / Case: | 10-DIP (0.200", 5.08mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LTS-367P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISPLAY 7SEG 0.3" SGL GRN 14DIP
DISPLAY 7SEG 3.98" SGL GRN 10DIP
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL GRN 10DIP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
TOZ 230VAC RC 230VAC1A
8P HARNESS B3600 CMP BLK 53FT
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP