LDS-AA102RI
Manufacturer
Lumex, Inc.
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 1.02" SGL GRN 14DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
LDS-AA102RI PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.299" H x 0.886" W x 0.335" D (33.00mm x 22.50mm x 8.50mm)
Digit/Alpha Size:1.02" (26.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:5.6mcd
Wavelength - Peak:565nm
Power Dissipation (Max):105mW
Package / Case:14-DIP (0.600", 15.24mm), 11 Leads