
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 2 |
| Size / Dimension: | 0.691" H x 0.988" W x 0.276" D (17.55mm x 25.10mm x 7.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.52" (13.21mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Color: | Orange-Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 2.2mcd |
| Wavelength - Peak: | 630nm |
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LTD-5260E is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISP 7SEG 0.52" QUAD RED 40DIP
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GRN 10DIP
FIXED IND 180NH 350MA 850MOHM SM
IC CPLD 512MC 5NS 176TQFP
ADJ PWR RES 28.5 OHM 140W CHAS
DISP 7SEG 0.52" DBL OR-RED 18DIP