
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | +/-1 (overflow) |
| Size / Dimension: | 0.691" H x 0.488" W x 0.276" D (17.55mm x 12.40mm x 7.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.47" (11.85mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 0.8mcd |
| Wavelength - Peak: | 697nm |
| Power Dissipation (Max): | 40mW |
| Package / Case: | 10-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LTS-548AP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
LED DISPLAY
DISP 14SEG 0.54" DBL RED 18DIP
DISPLAY 16SEG 0.5" SGL RED 18DIP
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA
42574K
DISP 7SEG 0.47" OV/FL RED 10DIP