
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 4 |
| Size / Dimension: | 0.748" H x 1.980" W x 0.315" D (19.00mm x 50.30mm x 8.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Color: | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 0.95mcd |
| Wavelength - Peak: | 697nm |
| Power Dissipation (Max): | 40mW |
| Package / Case: | 12-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LTC-5723P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISPLAY 7SEG 0.4" TRPL RED 12DIP
DISP 16SEG 0.39" DBL RED 20DIP
DISPLAY 7SEG 0.52" SGL GRN 10DIP
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
IC VIDEO EQUALIZER 16QFN
LINE FILTER 110/250VAC 36A CHASS
DISP 7SEG 0.56" QUAD RED 12DIP