TC15-11EWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED MATRIX 8X8 1.5"627NM HER
Catalog
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
DataSheet
TC15-11EWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Millicandela Rating:13mcd
Internal Connection:Common Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension:1.50" L x 1.50" W x 0.41" H (38.10mm x 38.10mm x 10.40mm)
Color:Red
Configuration:8 x 8
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V