TBA12-12EGWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED MATRIX 5X7 1.2" HER/GRN
Catalog
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
DataSheet
TBA12-12EGWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Millicandela Rating:16mcd Green, 14mcd Red
Internal Connection:Common Cathode Row, Common Anode Column
Size / Dimension:0.90" L x 1.54" W x 0.32" H (22.90mm x 39.00mm x 8.00mm)
Color:Green, Red
Configuration:5 x 7
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Green, 2V Red