FTLX1413M3BCL
Manufacturer
Finisar Corporation
VIGOR # :
Description
TXRX XFP SGL 11.3GB/S 1310NM
Catalog
Fiber Optics - Transceiver Modules
DataSheet
FTLX1413M3BCL PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Data Rate:11.3Gbs
Wavelength:1310nm
Applications:-
Voltage - Supply:3.3V
Connector Type:LC Duplex
Mounting Type:Pluggable, XFP
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
JPQ81CLRLCC000LR4
JPQ81CLRLCC000LR4
QSFP28 100G LR4 SINGLE RATE 100G
ABCU-5730RZ
ABCU-5730RZ
TXRX RJ-45 SFP 1.25GBD
AFBR-57F5PZ
AFBR-57F5PZ
TXRX OPTICAL SFP DMI
2220Y0100275JXT
2220Y0100275JXT
CAP CER 2.7UF 10V X7R 2220
FTLX1413M3BCL
FTLX1413M3BCL
TXRX XFP SGL 11.3GB/S 1310NM
FMG-26R
FMG-26R
DIODE ARRAY GP 600V 6A TO220F