HLMP-0800
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED GRN/RED DIFF RECT 2X5MM T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HLMP-0800 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Common Cathode
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:2.6mcd Green, 2.1mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:5.06mm x 2.11mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Green, 1.9V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:570nm Green, 626nm Red
Wavelength - Peak:568nm Green, 635nm Red
Features:-
Package / Case:Radial - 3 Leads
Supplier Device Package:Rectangular 2mmx5mm
Size / Dimension:-
Height (Max):8.00mm