151033GS03000
Description
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H
DataSheet
151033GS03000 PDF
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:15000mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:530nm
Wavelength - Peak:525nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:3mm Round
Size / Dimension:-
Height (Max):5.55mm