CMD12-21UGC/TR8
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
CMD12-21UGC/TR8 PDF
Type Description
Series:BrightAngle™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:14.9mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:-
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:570nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.00mm L x 2.00mm W
Height (Max):1.00mm