155124YS73200
Description
LED YELLOW CLEAR 1204 SMD R/A
DataSheet
155124YS73200 PDF
Type Description
Series:WL-SMSW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:130mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:589nm
Wavelength - Peak:592nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Side View
Supplier Device Package:1204
Size / Dimension:3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.20mm