LP A676-L1M2-25-0-20-R33-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LP A676-L1M2-25-0-20-R33-Z PDF
Type Description
Series:SIDELED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:19.6mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:560nm
Wavelength - Peak:562nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Boomerang
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:4.00mm L x 3.60mm W
Height (Max):4.20mm