APHB1608ZGSYKJ3C
Description
LED GREEN/YELLOW CLEAR 4SMD
DataSheet
APHB1608ZGSYKJ3C PDF
Part Status:Active
Color:Green, Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:350mcd Green, 300mcd Yellow
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V Green, 2V Yellow
Current - Test:20mA Green, 20mA Yellow
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm Green, 590nm Yellow
Wavelength - Peak:515nm Green, 590nm Yellow
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.52mm