HSMM-C120
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HSMM-C120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:120mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:155°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:523nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.60mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CS42ER2C
CS42ER2C
LED RED CLEAR CHIP 0402 SMD
5973409507F
5973409507F
LED YELLOW 0603 SMD
APT3216LVBC/D
APT3216LVBC/D
LED BLUE CLEAR 2SMD
HSMM-C120
HSMM-C120
LED GREEN CLEAR CHIP SMD R/A
EN4SD30208GY
EN4SD30208GY
BOX STEEL GRAY 30"L X 20"W
2255
BOX PLASTIC PINK 3.62" LX2.48" W
RNCF2010BTE59K0
RNCF2010BTE59K0
RES 59K OHM 0.1% 1/3W 2010