LTST-C21KGKT
Manufacturer
Lite-On, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LTST-C21KGKT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:104mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:70°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:572nm
Wavelength - Peak:574nm
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max):1.10mm