APHHS1005LZGCK-V
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
DataSheet
APHHS1005LZGCK-V PDF
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:40mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:0.80mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.65V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.60mm