CTL1206FBL1T
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
LED 1206 FLAT LENS BLUE
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
CTL1206FBL1T PDF
Type Description
Series:CTL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:125mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.00mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max):1.20mm