BL-HBXJXGX32L
Manufacturer
American Bright
VIGOR # :
Description
5050 PLCC6 RGB
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
BL-HBXJXGX32L PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:800mcd Red, 1900mcd Green, 400mcd Blue
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 3.2V Green, 3.3V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm Red, 525nm Green, 568nm Blue
Wavelength - Peak:630nm Red, 525nm Green, 570nm Blue
Features:-
Package / Case:6-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:5.00mm L x 5.00mm W
Height (Max):1.60mm