HSMD-A100-K4PJ2
Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
HSMD-A100-K4PJ2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:12.6mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.20mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:602nm
Wavelength - Peak:600nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm