EAST1608RWA0
Description
LED RED/WHITE DIFFUSED 4SMD
DataSheet
EAST1608RWA0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, White
Configuration:Independent
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:-
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V Red, 2.925V White
Current - Test:5mA Red, 5mA White
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:639nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.60mm