CTL1206FOG1T
Description
LED 1206 FLAT LENS ORANGE
DataSheet
CTL1206FOG1T PDF
Part Status:Active
Color:Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:200mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.00mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.7V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:612nm
Size / Dimension:3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max):1.20mm