APGA1602QBC/KA-5MAV
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
DataSheet
APGA1602QBC/KA-5MAV PDF
Part Status:Active
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:20mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:130°, 150°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:463nm
Wavelength - Peak:460nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.90mm W
Height (Max):0.30mm