APA2107LZGCK
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
DataSheet
APA2107LZGCK PDF
Type Description
Series:HELI2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:40mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.65V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.60mm