AA1608SYSK
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
1.6X0.8MM YELLOW SMD LED
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
AA1608SYSK PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:240mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:590nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.70mm