ALMD-EG1E-Z2002
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED RED SMT ROUND ALINGAP 15DEG
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
ALMD-EG1E-Z2002 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:-
Lens Color:Red
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:19500mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:15°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:621nm
Wavelength - Peak:630nm
Features:-
Package / Case:4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:4.20mm L x 4.20mm W
Height (Max):7.30mm