APHB1608LQBDSURKC
Description
LED BLUE/RED CLEAR 4SMD
DataSheet
APHB1608LQBDSURKC PDF
Type Description
Series:HELI Colour
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Blue, Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:12mcd Blue, 8mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.7V Blue, 1.8V Red
Current - Test:2mA Blue, 2mA Red
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:465nm Blue, 630nm Red
Wavelength - Peak:460nm Blue, 645nm Red
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C503B-GAS-CB0F0791
C503B-GAS-CB0F0791
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H
5975203407F
5975203407F
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD
LED RED CLEAR 3MM T/H
APHB1608LQBDSURKC
APHB1608LQBDSURKC
LED BLUE/RED CLEAR 4SMD
ROB-12216
ROB-12216
SHAFT SOLID 5/16"D X 12"L
SOFTWARE COMMISSION TOOL PRO ED
E1205S-1WR3
E1205S-1WR3
DC DC CONVERTER +/-5V 1W