EAST1005RA2
Description
LED RED CLEAR 2SMD
DataSheet
EAST1005RA2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:43mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.00mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:639nm
Wavelength - Peak:650nm
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.45mm