B2972USNG20D000814U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
1.6(L)X0.8(W)X0.5(H) MM RED/GREE
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B2972USNG20D000814U1930 PDF
Type Description
Series:B2972USNG20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:360mcd Green, 285mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V Green, 2V Red
Current - Test:20mA
Viewing Angle:160° Green, 140° Red
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm Green, 624nm Red
Wavelength - Peak:520nm Green, 632nm Red
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.60mm