EAST10052BA0
Manufacturer
Everlight Electronics
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
EAST10052BA0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.00mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:468nm
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.25mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3BC-Y/G
3BC-Y/G
LED GREEN/YELLOW DIFF T-1 T/H
5988140107F
5988140107F
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD
VSEW1154LDS-E-3D4N4-TR
VSEW1154LDS-E-3D4N4-TR
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD
EAST10052BA0
EAST10052BA0
LED BLUE CLEAR 2SMD
2420/42 GY-100
2420/42 GY-100
TEST LEAD 42AWG 150V GRAY 100'
74271722S
74271722S
STAR-FIX SNAP FERRITE WITH FLEXI
FERRITE CORE 95 OHM SOLID 2MM