LR Y8SF-U1V2-1-0-20-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR 2SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LR Y8SF-U1V2-1-0-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:Micro SIDELED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:2.20mm L x 1.20mm W
Height (Max):1.20mm