APHHS1005QBC/D
Description
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APHHS1005QBC/D PDF
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:60mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:0.80mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:465nm
Wavelength - Peak:460nm
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.60mm