LG T67F-R1T1-24
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LG T67F-R1T1-24 PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:234mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:570nm
Wavelength - Peak:572nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm