APTD1608VBC/D
Description
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APTD1608VBC/D PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:350mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:40°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):1.10mm