SML-020MYTT86
Description
LED GREEN/YELLOW CLEAR 1210 SMD
DataSheet
SML-020MYTT86 PDF
Type Description
Series:SML-020
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Color:Green, Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:20mcd Green, 6.3mcd Yellow
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.30mm x 2.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Green, 2.1V Yellow
Current - Test:20mA Green, 20mA Yellow
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:570nm Green, 585nm Yellow
Size / Dimension:3.00mm L x 2.50mm W
Height (Max):1.50mm