CMD95-21VYC/TR7
Description
LED YELLOW CLEAR GULL WING SMD
DataSheet
CMD95-21VYC/TR7 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:25mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.80mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:585nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:Gull Wing
Size / Dimension:2.20mm L x 2.10mm W
Height (Max):2.88mm