CMD28-21VGC/TR8
Description
LED GREEN CLEAR SMD
DataSheet
CMD28-21VGC/TR8 PDF
Type Description
Series:CMD28-21
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:5.5mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.50mm x 2.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:150°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:570nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.50mm L x 2.00mm W
Height (Max):1.60mm