CMD17-21UGC/TR8
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 0805 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
CMD17-21UGC/TR8 PDF
Type Description
Series:CMD17-21
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:15mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.40mm x 1.25mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:570nm
Features:-
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:2.00mm L x 1.25mm W
Height (Max):1.20mm