150066RV54050
Manufacturer
Würth Elektronik Midcom
VIGOR # :
Description
WL-SBCD SMT BI-COLOR CHIP LED DI
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
150066RV54050 PDF
Type Description
Series:WL-SBCD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:60mcd Green, 100mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 1.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Green, 2V Red
Current - Test:20mA
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:573nm Green, 624nm Red
Wavelength - Peak:575nm Green, 632nm Red
Features:-
Package / Case:0606 (1616 Metric)
Supplier Device Package:0606
Size / Dimension:1.60mm L x 1.50mm W
Height (Max):0.65mm