APHB1608CGKSURKC
Description
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
DataSheet
APHB1608CGKSURKC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd Green, 90mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 1.95V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:570nm Green, 630nm Red
Wavelength - Peak:574nm Green, 645nm Red
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm