APT1608PGW
Description
LED GREEN DIFFUSED CHIP SMD
DataSheet
APT1608PGW PDF
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:5mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.25V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:555nm
Wavelength - Peak:555nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm