AA4008VRBB1S
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR CHIP SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
AA4008VRBB1S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1300mcd
Lens Style:Rectangle with Irregular Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:4.00mm L x 1.40mm W
Height (Max):0.90mm