SMLE12EC6TT86
Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
DataSheet
SMLE12EC6TT86 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:85mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:521nm
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.46mm