VLMO233U2V2-35-08
Description
LED ORANGE SMD MINILED SMD
DataSheet
VLMO233U2V2-35-08 PDF
Type Description
Series:MiniLED
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:760mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:611nm
Supplier Device Package:SMD MiniLED
Size / Dimension:2.20mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm