CMD15-21VYC/TR8
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
CMD15-21VYC/TR8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:6mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.00mm x 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:585nm
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.30mm