APG1608PBC/A
Description
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APG1608PBC/A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:35mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:468nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.28mm