AA3527ASESK-50MAV
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED ORANGE CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
AA3527ASESK-50MAV PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Orange
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:900mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.25V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:601nm
Wavelength - Peak:610nm
Features:-
Package / Case:4-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.20mm L x 2.70mm W
Height (Max):2.15mm